Historie naší školy a okolí
Historie naší školy a okolí
Historie Karlína je velmi bohatá a zasahuje až do daleké minulosti. První zmínky o tomto území se objevují již ve 13.století. Avšak teprve v 19. století bylo založeno první pražské předměstí, později nazvané Karlín. Dlouhou dobu byl Karlín pouze osadou. Žádost o povýšení na město podali Karlínští v roce 1898 a 22. února 1903 byla tato kladně vyřízena. V roce 1922 se Karlín stal součástí tzv. Velké Prahy.
Karlínští na konci 19. století velice dbali o rozvoj školství. O výsledku jejich snah dodnes svědčí areál škol v blízkosti Karlínského náměstí. Ve své podstatě slouží tento areál svému účelu dodnes.
Celému areálu vévodí monumentální nově restaurovaná budova novorománského kostela sv. Cyrila a sv. Metoděje. Jedná se o významnou církevní stavbu z 2. poloviny 19. století, na jejíž výzdobě se podíleli Josef Mánes, František Ženíšek, Václav Levý a jiní umělci. Kostel byl vysvěcen při návštěvě císařských novomanželů Františka Josefa I. a Alžběty.
Karlínský komplex škol a jeho bezprostřední okolí - to jsou místa, která mají, na rozdíl od některých sídlištních areálů, svého ducha, osobitost a historii. V okolí si můžeme prohlížet krásné výstavní domy v empírovém, klasicistním a secesním slohu 19. století. Jejich nádhera již dnes naštěstí není většinou ukryta pod prachem a špínou, protože nynější majitelé mají zájem o uvedení stavu domů do původní podoby, investují do oprav a domy získávají svou ztracenou eleganci a důstojnost. Městská čtvrť Karlín postupně stává výstavnější reprezentativní čtvrtí s neopakovatelnou atmosférou a kulturním zázemím.
A nyní také několik slov o historii školy. Dnešní gymnázium v sobě slučuje dvě formy studia - denní studium a dálkové studium. Dálkové studium je svým způsobem výjimečným typem studia. Naše škola je totiž jediným gymnáziem v republice, které tento typ studia a v takovém rozsahu nabízí. škola zaměřená na výuku při zaměstnání byla do budovy v Pernerově ulici přesunuta v roce 1981 z Prahy 2 (ulice Korunní). Později, v roce 1983, byla rozšířena sloučením s Gymnáziem pro studující při zaměstnání v Praze 8 (ul. Na Korábě).
Škola udržuje dobrou tradici této podoby studia, kterou v současné době realizuje dálkovou formu studia. Dnes můžeme mezi nejvýznamnější absolventy naší školy právem počítat Václava Havla, gymnastku Věru Čáslavskou, krasobruslařku Hanu Maškovou, spisovatele Otu Pavla, písničkáře Jana Nedvěda či herce Romana Skamene.
Druhá forma studia, denní studium, byla zřízena se souhlasem MŠMT ve školním roce 1991/92. Zaměření denního studia je humanitní, na rozdíl od zaměření studia dálkového, které má zaměření všeobecné.